avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 960 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Magistraţi şi Admitere în ... Pentru grefier
Discuție deschisă în Magistraţi şi Admitere în magistratură

Pentru grefier

Buna Ziua,
Spuneti-mi va rog , pentru ca sa ajung grefier ce studii trebuie sa am?
Va multumesc.
Buna ziua !
Cititi aici :www.csnmeridian.ro/.../Formarea%20Profesionala%20a%20grefierilor%20in%20Ro
TRUFIN MARIANA a scris:

Va puteti documenta aici [ link extern ] :


aici [ link extern ] /
In cazul in care ati absolvit facultatea de drept puteti sa va inscrieti la concurs pentru Scoala nationala de grefieri pana pe 18 ian 2010.Scoala dureaza 6 luni in care vi se va asigura o bursa si aprofundati multe domenii din drept cu accentul pe procedura penala si civila insa la un nivel net superior celui din orice facultate deoarece se bazeaza pe cunostiinte aplicate in practica si se lucreaza pana intelege fiecare cursant.La sfarsit sunteti repartizat pe un post de grefier cu studii superioare in dunctie de optiunile dumneavoastra.
mai multe detalii aici [ link extern ]
Buna ziua.
Am si eu unele nelamuriri cu privire la SNG. Am intrat site am vazut ca sunt scoase la concurs 75 de locuri. Acest examen am inteles ca este pentru admitere la SNG. Atunci cum se face repartizarea pe post? Dupa examenul acesta de admitere o sa intre doar 75 de persoane, o sa faca 6 luni la SNG, apoi da exam de absolvire si se duce pe postul castigat la primul exam? Daca sunt mai multe persoane care doresc acelasi post si au intrat in cei 75 de pers?Am intrat si pe site dar nu sunt informatii concrete. Bursa o primesc toti? In cele 6 luni se fac numai cursuri teoretice sau exista si unele examene, proiecte? Am inteles ca se face si practica, dar cand? Eu daca sunt din jud dambovita as putea concura pentru un loc din alt judet, deoarece urmeaza sa ma mut, dar pe CI am adresa din D-ta? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.
ngeorgik a scris:

Buna ziua.
Am si eu unele nelamuriri cu privire la SNG. Am intrat site am vazut ca sunt scoase la concurs 75 de locuri. Acest examen am inteles ca este pentru admitere la SNG. Atunci cum se face repartizarea pe post? Dupa examenul acesta de admitere o sa intre doar 75 de persoane, o sa faca 6 luni la SNG, apoi da exam de absolvire si se duce pe postul castigat la primul exam? Daca sunt mai multe persoane care doresc acelasi post si au intrat in cei 75 de pers?Am intrat si pe site dar nu sunt informatii concrete. Bursa o primesc toti? In cele 6 luni se fac numai cursuri teoretice sau exista si unele examene, proiecte? Am inteles ca se face si practica, dar cand? Eu daca sunt din jud dambovita as putea concura pentru un loc din alt judet, deoarece urmeaza sa ma mut, dar pe CI am adresa din D-ta? Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Din cate stiu eu, dupa finalizarea celor 6 luni de studii, in care se impleteste teoreticul su partea practica - parca pe site-ul SNG era un fel de programa a materiilor si a perioadelor de practica, se va da un examen de final. In functie de media de la acel examen, poti opta pentru post. Concret, daca, in ordinea mediilor esti pe locul 23 din 75 sa spunem, vei opta pentru un loc pe care nu l-au ocupat cele 22 de persoane de dinaintea ta. Cu alte cuvinte, cel cu nota de final cea mai mare va alege primul, locul ales se va taia de pe lista, al doilea va alege din cele 74 ramase libere si tot asa. Oricum, dupa un timp poti solicita transferul in localitatea de domiciliu.
Bursa va fi primita de toti cei admisi.
Ultima modificare: Sâmbătă, 30 Ianuarie 2010
K_Elena, utilizator

Alte discuții în legătură

Lamurire ,va rog... monalisaalina monalisaalina Buna ziua,cred ca postez unde trebuie dar nu am gasit nici o rubrica mai adecvata..deci cu scuzele de rigoare....va rog sa ma lamuriti cu acest sng...sunt ... (vezi toată discuția)
Admitere scoala nationala de grefieri septembrie 2010. allyynnutza allyynnutza Buna ziua. As vrea sa stiu daca are cineva idee despre admiterea la scoala natioanala de grefieri din septembrie 2010. Pe site-ul csm-ului, in calendarul ... (vezi toată discuția)
Vreau si eu sa vb cu pers cursante la sng didody didody va rog mult daca aveti timp sa vb si cu mine cu privire la admiterea sng (vezi toată discuția)