Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Schimbare prenume copil 18 ani
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Schimbare prenume copil 18 ani

buna ziua . Baiatul meu a implinit varsta de 18 ani in luna aprilie anul acesta si el vrea sa-si schimbe prenumele pe cale administrativa .Noi parinti lui am vorbit cu el despre treaba asta si suntem de acord in aceasta privinta. Nedumerirea mea este ca am vorbit cu o avocata si mi-a spus ca ne trebuiesc urmatoarele; cazier fiscal pt parinti cazier jujiciar pt baiat -certificat de nastere[o copie legalizata la notar] -certificat de nastere al mamei[legalizat la notar] -certificat de nastere al tatalui [legalizat la notar] -certificat de casatorie al parintilor[legalizat la notar] -declaratie pe propria raspundere a mamei si a tatalui ca sunt de acord ca fiul lor sa -si schimbe prenumele -si in final,publicare in Monitorul Oficial al Romaniei [cerere de schimbare prenume pe cale administrativa] Mai este nevoie de toate aceste acte ? care e primul pas pe care trebuie sa faca baiatul meu ca sa isi rezolve aceasta problema... mai ales ca baiatul e major . Va multumesc mult . Buna ziua
Fiind vb de major, nu are nevoie de nimic d ela dvs, nici de acte , nici de declaratii
La cerere trebuie anexate:
– copii legalizate de pe certificatele de stare civila ale persoanei care solicita schimbarea numelui;
– un exemplar al Monitorului Oficial al României, Partea a III-a, în care a fost publicat, potrivit art. 10, extrasul din cererea de schimbare a numelui, exemplar de la publicarea caruia sa nu fi trecut mai mult de un an;
– consimtamântul, dat în forma autentica, al celuilalt sot, în cazul schimbarii numelui de familie comun purtat în timpul casatoriei;
– copie de pe decizia de aprobare a autoritatii tutelare, în situatia în care parintii nu se înteleg cu privire la schimbarea numelui copiilor lor minori, precum si atunci când cererea de schimbare a numelui este facuta, pentru minorii si persoanele puse sub interdictie judecatoreasca, de catre tutore;
– certificatele de cazier judiciar si cazier fiscal ale solicitantului;
Cererea de schimbare a numelui se va depune la serviciul public comunitar de evidenta a persoanelor aflat în subordinea consiliului local al comunei, orasului, municipiului sau al sectorului municipiului Bucuresti, în a carui raza teritoriala îsi are domiciliul solicitantul sau la primaria unitatii administrativ-teritoriale unde domiciliaza.
[ link extern ]
va multumesc mult de tot pt raspunsul dat de dumneavoastra. Domnul sa va dea viata lunga si numai bine. Buna ziua
Dvs. pentru ce mergeti la avocat cand trebuie sa apelati la ofiterul starii civile din localitatea de domiciliu? Sper ca nu ati achitat si consultatia? Mai ales fiind vorba de prenume, copilul si dvs. puteti da declaratii cum ca de mic copil l-ati strigat cu prenumele Z. Cazierul fiscal si judiciar cu privire la copil si certif.de nastere legalizat si CI sunt obligatorii. Publicatia in MO este undeva in jur de 26 lei. Mai intai publicati anuntul in MO, dupa care solicitati cazierele. In 60 de zile primiti aprobarea de la presedintele Consiliului Judetean.