Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... factura-contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

factura-contract

Buna ziua. Ma poate lamuri cineva daca se poate emite factura fara a avea incheiat un contract comercial? Eventual si legislatia in domeniu? Multumesc anticipat!
Codul comercial:
ART. 46
Obligaţiunile comerciale şi liberatiunile se probează:
Cu acte autentice;
Cu acte sub semnătura privată;
Cu facturi acceptate;
Prin corespondenta;
Prin telegrame;
Cu registrele părţilor;
Cu martori, de câte ori autoritatea judecătorească ar crede ca trebuie sa admită proba testimoniala şi aceasta chiar în cazurile prevăzute de art. 1191 din codul civil;
În fine, prin orice alte mijloace de proba admise de legea civilă.
eugenilean a scris:

Buna ziua. Ma poate lamuri cineva daca se poate emite factura fara a avea incheiat un contract comercial? Eventual si legislatia in domeniu? Multumesc anticipat!

Depinde si de activitate.Pentru servicii de exemplu, este obligatoriu incheierea contractului datorita deductibilitatii cheltuielii respective si ma refer in special la cele de consultanta, management, etc.

E obligatoriu sa inchei contract scris in cazul prestarii de servicii? In lipsa lui, care ar fi sanctiunea? Imposibilitatea deductibilitatii de care vorbeati sau nulitatea obligatiunii comerciale? A nu se intelege ca va contrazic, doar vreau sa ma lamuresc.
Depinde ce aspect va intereseaza.Legalitatea sau valabilitatea tranzactiei.
davideg a scris:

Depinde ce aspect va intereseaza.Legalitatea sau valabilitatea tranzactiei.

Pe de o parte, ma intereseaza daca firma ar putea fi sanctionata contraventional pentru ca a prestat servicii, in lipsa unui contract scris, eventual in baza unei simple comenzi scrise sau verbale, dovada prestarii fiind binenteles factura emisa si semnata de primire de catre client, iar pe de alta parte, daca valabilitatea prestarii astfel incheiata ar fi afectata, ceea ce ar putea atrage imposibilitatea obligarii clientului de a plati.