Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... factura-contract
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

factura-contract

Buna ziua. Ma poate lamuri cineva daca se poate emite factura fara a avea incheiat un contract comercial? Eventual si legislatia in domeniu? Multumesc anticipat!
Daca exista o factura semnata si stampilata, poate fi obligat la plata facturii.Daca exista o comanda scrisa e ok.
Buna ziua,
daca in factura respectiva apar datele partilor, obiectul facturarii scadenta ect, adica o factura unpic mai detaliata, aceasta se considera ca si contract, nu e neaparat nevoie sa aveti si un contract pe langa factura.
Zi buna !!
factura nu este un contract de transport
Citeste: Ce inseamna CMR ?
Daca ai CMR-ul stampilat si semnat de catre expeditor cat si dedestinatar, poti factura in baza lui. CMR-ul tine loc de contract. Data viitoare nu mai accepta incarcari fara a avea o nota de comanda explicita. Adica: data incarcare, data descarcare, loc incarcare/descarcare, pret transport, modalitate de plata.........etc, poti face factura, dar trebuie specificat: EX Prestari servicii de transport marfa, conform CMR ....... din ........, nota de comanda FNC nr..FN din..........., pe ruta Bucuresti (RO)-Bucuresti (RO)
A nu se confuda contractul comercial cu nota de comanda: Contractul comercial defineste altceva decat nota de comanda.
CC: este acel contract prin care se stabilesc raporturi juridice comerciale si din care izvorasc obligatii comerciale.
NC:Este dovada unui contract încheiat între compania de transport și expeditor sau destinatar, care servește ca și confirmare și dovadă că expedierea a fost ridicată cu succes de către transportator și va fi transportată de acesta la o destinație convenită.
DM-Logistic, utilizator