Forum Discuţii juridice Executare silită Cati ani te urmareste banca in urma unei executari ...
Discuție deschisă în Executare silită

Cati ani te urmareste banca in urma unei executari silite?

Daca stie cineva, va rog sa-mi spuneti cati ani te urmareste creditorul pentru recuperarea datoriei presupuse catre el?
Ia imobilul ipotecat si pune poprire pe conturile omului, cat timp, toata viata?
Multumesc.
Daca ne aflam in faza executarii silite tindem sa credem ca datoria e reala si nu presupusa.
Te urmareste pana la recuperarea datoriei.
Este o diferenta semnificativa intre datorie certa ,dovedita cu documente legale /titlu executoriu si datorie presupusa
La staruinta creditorului executarea silita poate fi realizata de executorul judecatoresc pe parcursul mai multor ani,asupra bunurilor in evidenta debitorului,mobile/imobile/conturi/drepturi salariale-prezente si viitoare pana la concurenta debitului de recuperat
NickArden a scris:

(...) cat timp, toata viata?

daca nu s-a recuperat in intregime creditul in timpul vietii banca urmareste mostenitorii pana la recuperarea integrala.