Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Corectare inregistrare contabila gresita
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Corectare inregistrare contabila gresita

Buna ziua!
Va semnalez un caz in care 2 programe de operare pe calculator achizitionate in anul 2012 au fost inregistrate in contul 231 (eu cred ca gresit...) si azi in 2013 se doreste inregistrarea lor corecta ( in contul 208...????) dupa depunerea bilantului.
Ce inregistrari contabile se pot face?
Va multumesc!
De obicei aceste softuri, licente, programe se inregistreaza in ct 205.
Puteti face o nota contabila de corectare erori inregistrari contabile astfel :
231=401 -
205=401 +
MARY081968 a scris:

De obicei aceste softuri, licente, programe se inregistreaza in ct 205.
Puteti face o nota contabila de corectare erori inregistrari contabile astfel :
231=401 -
205=401 +

Este legal si ce anume se poate intampla la un eventual control? Iar cu amortizarea cum ramane?
Este legal,la un control nu vi se intampla nimic, iar cu amortizarea nu aveti de cat sa o faceti conform legii, altfel de amortizare se pot lega cei de la fisc