avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 898 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Corectare inregistrare contabila gresita
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Corectare inregistrare contabila gresita

Buna ziua!
Va semnalez un caz in care 2 programe de operare pe calculator achizitionate in anul 2012 au fost inregistrate in contul 231 (eu cred ca gresit...) si azi in 2013 se doreste inregistrarea lor corecta ( in contul 208...????) dupa depunerea bilantului.
Ce inregistrari contabile se pot face?
Va multumesc!
Cel mai recent răspuns: expertcata , utilizator 21:48, 30 Iulie 2013
De obicei aceste softuri, licente, programe se inregistreaza in ct 205.
Puteti face o nota contabila de corectare erori inregistrari contabile astfel :
231=401 -
205=401 +
MARY081968 a scris:

De obicei aceste softuri, licente, programe se inregistreaza in ct 205.
Puteti face o nota contabila de corectare erori inregistrari contabile astfel :
231=401 -
205=401 +


Este legal si ce anume se poate intampla la un eventual control? Iar cu amortizarea cum ramane?
Este legal,la un control nu vi se intampla nimic, iar cu amortizarea nu aveti de cat sa o faceti conform legii, altfel de amortizare se pot lega cei de la fisc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imobilizari necorporale mari.a mari.a Buna seara, Va rog sa ma ajutati in urmatoarea problema: Am inregistrat licentele pentru windows - imobilizari necorporale - pe ct. 205, programele de ... (vezi toată discuția)
Achizitie soft - inregistrari contabile ionutght ionutght Buna ziua Am achizitionat cu factura 5 calculatoare(1300lei pe buc) si 10 licente windows separat(800lei pe buc). Licentele nu sunt instalate pe ... (vezi toată discuția)
Inreg contabile iclaudia19 iclaudia19 buna seara, cum inregistrez achizitionarea unui calculator cu valoare de 2000lei , o licenta xp 500lei si un program de contabilitate de 3000 lei? este ... (vezi toată discuția)