avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 791 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contractul de concesiune se transmite mostenitorului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contractul de concesiune se transmite mostenitorului

buna ziua
tata a concesionat un teren cand era in viata , acum dupa moartea lui eu ca mostenitor am drept la acest teren concesionat ?
Cel mai recent răspuns: themis , utilizator 11:27, 12 Martie 2009
Dreptul de concesiune fiind un drept real, el face parte din patrimoniul concesionarului şi se transmite prin succesiune.

Liviu S.Bordaş

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dreptul de mostenire loc de veci naejcon naejcon Buna ziua, Exista un act normativ care sa reglementeze dreptul de mostenire pentru una sau mai multe generatii, a unui loc de veci concesionat intr-un ... (vezi toată discuția)
Dreptul de superficie ContSters82607 ContSters82607 In cazul concesionarii de catre o institutie publica a unui teren pe care se afla amplasate constructii proprietate a concesionarului opereaza dreptul de ... (vezi toată discuția)
Vand societate comerciala victoria53 victoria53 Daca cineva este interesat,sau rog sa ma ajute,in vanzarea societatii mele,mentionez ca sunt asociat unic,nu sunt nici un fel de datorii,nici private nici la ... (vezi toată discuția)