Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... contractul de concesiune se transmite mostenitorului
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

contractul de concesiune se transmite mostenitorului

buna ziua
tata a concesionat un teren cand era in viata , acum dupa moartea lui eu ca mostenitor am drept la acest teren concesionat ?
Dreptul de concesiune fiind un drept real, el face parte din patrimoniul concesionarului şi se transmite prin succesiune.

Liviu S.Bordaş