avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 629 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto

Am un autoturism cumparat din alta tara cu 500 euro,cu an fabricatie 1998,motor diesel 1,9ccm,a intrat in tara in septembrie 2012,la 1 ianuarie 2013 am luat numere rosii pentru a incerca sa inscriu masina in Romania,asteptand cu nerabdare noua lege cu taxa de mediu redusa insa stupoare masina mea costa taxa de timbru 1400 euro,in afara de celelate cheltuieli,cu carte de identitate la 100euro,taxa de numere,asigurare etc. Din aprilie 2013,incerc sa inscriu masina in circulatie dar nu reusesc,doresc sa va intreb daca se poate actiona statul in judecata si care sunt procedurile pentru a putea inscrie masina?.Multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Taxa de poluare sau prima inmatriculare catalinflorin1984 catalinflorin1984 am achizitionat in primavara un renault clio 3, an fe fabricatie 2007, motor euro 4 diesel, pe care doresc sa il inscriu fara taxa de prima inmatriculare. in ... (vezi toată discuția)
Aplicare dispozitie instanta taxa auto budi_kati budi_kati buna ziua am un autoturism volkswagen t 5 motor de 2.5 diesel din 2007 adus din germania in aprilie 2012 l-am inmatriculat cu plata taxei din 2012 de 7600 ... (vezi toată discuția)
Taxa locala auto Parvu Raduta Parvu Raduta Am cumparat o masina din strainatate,am inmatriculato pe numele meu si am obtinut primul rand de numere provizorii.Pentru a prelungi autorizatia provizorie de ... (vezi toată discuția)