Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Dreptul la somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Dreptul la somaj

Buna ziua
O intrebare:
Lucrez din octombrie 2010 cu o intrerupere de 4 luni (iulie - octombrie) in 2012. Daca sunt disponibilizat acum, am dreptul la indemnizatia de somaj?
Multumesc
Da,aveti dreptul la somaj deoarece va incadrati avand in vedere ca vi se cere ca in ultimele 24 luni trebuie sa aveti stagiu de cotizare de 12 luni. Dvs aveti mai mult de 12 luni dupa datele furnizate de dvs.
1. Pentru a beneficia de indemnizatie de somaj trebuie ca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj sa aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.

2. Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.