Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... OUG nr 36/2013
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

OUG nr 36/2013

Buna ziua.
Va rog sa ma lamuriti referitor la art 12.pct.(3) unde se spune ca la "inscrierea la una dintre categoriile de pensii prevazute de Legea nr. 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice, cu modificarile si completarile ulterioare, plata venitului lunar de completare inceteaza la data acordarii dreptului de pensie, conform deciziei de pensie"
Sa inteleg ca plata se suspenda la primirea Deciziei, sau la plata primei pensii(plata care poate fi facuta la cateva luni dupa primirea Deciziei)
Va multumesc mult.
Cu consideratie, Lucaci Petru.
Plata venitului lunar de completare inceteaza la data acordarii dreptului de pensie si nu se suspenda.

In Decizia de pensionare se prevede data de cand primiti pensie, de la aceasta data se va inceta plata venitului lunar de completare.
Va multumesc,o zi buna!
Cu stima Lucaci P.