Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara din cat?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara din cat?

Sint divortat de 16 ani de fosta sotie(actualmente sint recasatorit).Prin hotarire judecatoreasca mi s-a stabilit sa platesc copilului rezultat o cota de 25 % din venituri.Actualmente nu mai primesc nici ajutor de somaj,iar in hotarire scrie clar,citez: "25% din venitul net lunar dar nu mai putin decit venitul minim pe economie actual".Ce n-am inteles este ca plata se face din VENITUL MINIM PE ECONOMIE BRUT sau VENITUL MINIM PE ECONOMIE NET.Pina acum sint cu platile la zi dar am fost reclamat ca trebuia sa platesc din VENITUL MINIM BRUT PE ECONOMIE.
A doua problema : anul trecut am vindut un apartament (cumparat cu sotia acum 11 ani)iar la financiar apare un venit de .......lei pe care statul mi i-a impozitat imediat.Intrebarea este daca eu :
TREBUIE SA PLATESC COTA DE 25% DIN VENIT CE APARE IN FINANCIAR .
VA MULTUMESC si astept un raspuns!
Nu platiti procent din apartament si platiti din net ca nu are ce sa va faca. daca se ajunge la executor, faceti contestatie la executare si puteti castiga.
.