Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... vanzare apartament mostenit
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

vanzare apartament mostenit

avem doi mostenitori ai unui apartament cu 2 camere. acesti mostenitori sunt de acord sa vanda apartamentul si sa imparta banii. ce se intampla cand unul dintre ei cere o suma exorbitanta si nu vrea sa-l vanda cu mai putin? se poate aduce un evaluator?sau in ce fel poate fi solutionata aceasta problema?
Cota-parte din dreptul de proprietate a fiecarui comostenitor poate fi instrainata, odata ce este individualizata, conform certificatului de mostenitor, care reprezinta titlu de proprietate.

Bunul indiviz , insa, poate fi instrainat numai daca este exprimat acordul de vointa al ambilor succesibili.

Pretul este stabilit de comun acord.

In situatia in care , bunul, in materialitatea sa, nu poate fi instrainat, din cauza ca nu exista o intelegere a succesibililor , pentru a se perfecta un act de vanzare-cumparare, numai instanta de judecata poate sista starea de indiviziune.( actiunea de partaj succesoral este una imprescriptibila, care poate fi introdusa oricand).

Instanta de judecata, trasand procesul dedus judecatii, va dispune o modalitate de imparteala.

Imparteala poate imbraca forma atribuirii in natura a bunului , catre unul dintre coproprietari, existand un drept de proprietate exclusiva .

Proprietarul il va putea instraina, la ce pret va dori , exercitand dreptul de proprietate exclusiva asupra bunului.

De asemenea, se poate dispune de catre instanta de judecata instrainarea prin licitatie publica a bunului, situatie care ii dezavantajeaza in mod cert pe coproprietari, intrucat imobilul va fi instrainat la un pret deriozoriu.

si pe ce criterii sa stabileste carui coproprietar i se atribuie dreptul de proprietate exclusiva?