Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale SCADENTA IMPOZITELOR DATORATE BUGETELOR LOCALE ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

SCADENTA IMPOZITELOR DATORATE BUGETELOR LOCALE (impozite pe cladiri, terenuri, etc)

Buna ziua,

Am si eu o intrebare pentru cei care ma pot ajuta. Este vorba despre scadenta la impozitele datorate bugetelor locale.
Potrivit art. 255 din codul fiscal, impozitele pe cladiri si teren se platesc in doua rate pana la 31 martie si 30 septembrie.
In acest caz, 31 martie este termenul scadent pentru jumatate din valoarea impozitului?
Art. 119 din C.P.F. zice ca penalitatile de intarziere se calculeaza de la data scadentei, iar art. 255 CF. zice ca penalitatile se calculeaza de la 31 martie.
Unii considera ca scadenta acestor ogligatii de plata este la 31 decembrie a anului respectiv.
Dvs cum considerati?

Va multumesc si astept un raspuns.
In ceea ce priveste impozitul anual pe cladiri, pe teren si pe mijloacele de transport , acesta
" se plăteşte anual, în două rate egale, până la datele de 31 martie şi 30 septembrie inclusiv" conform Codului fiscal art 255, alin 1; 260, alin 1 respectiv art 265 alin 1
[ link extern ]

si conform Codului de Procedura Fiscala, in cazul creantelor bugetare datorate bugetelor locale,:
Art. 124^1 Majorări de întârziere în cazul creanţelor datorate bugetelor locale
(1) Prin excepţie de la prevederile art. 119 alin. (1) şi art. 120^1, pentru neachitarea la termenul de scadenţă de către debitor a obligaţiilor de plată datorate bugetelor locale, se datorează după acest termen majorări de întârziere:
....

[ link extern ]

prin urmare se vor calcula majorari de intarziere pentru impozitele pe cladiri, teren, auto numai incepand cu ziua urmatoare scadentei asa cum aceasta este stabilita prin lege.