Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Poprire pe indemnizatia de crestere a copilului?
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Poprire pe indemnizatia de crestere a copilului?

buna ziua
am un contract de credit cu intarziere la plata de mai mult de 90 zile.In prezent contractul meu este la o firma de recuperatori, care azi m-au instiintat ca urmeaza sa dea curs executarii silite, pentru neachitarea debitului restant.Eu am mai achitat din restanta , insa situatia financiara nu-mi permita sa achit mai mult de contravaloarea a 300 de lei pe luna, eu fiind in concediu crestere copil din februarie 2012.Vreau sa va intreb , daca poate sa-mi puna poprire pe indemnizatie de crestere a copilui sau daca, poate sa imi puna sechestru pe locuinta. Nu vreau sa se ajunga pana acolo, insa vreau sa stiu daca, nu pot da curs cererilor lor(adica sa achit intreaga restanta)ce pot face?
Va multumesc
Indemnizatiile pentru copii nu pot fi urmarite pentru nici un fel de datorii ( art. 728 alin.7 Cod procedura civila ).
Locuinta ati pus-o garantie in contract ?
Se pot urmari bunurile personale ( chiar si locuinta ) daca valoarea datorata depaseste 10.000 lei ( art. 812 Cod procedura civila ) daca nu sunt bunuri urmaribile care pot fi valorificate.
locuinta nu este pusa garantie, iar valoarea datorata, restanta plus soldul creditului in curs este de 900 euro.In instiintarea primita de la recuperator se specifica, ca urmeaza sa se puna sub 'urmarirea silita a bunurilor mobile si imobile, sechestrarea si vanzarea bunurilor, inclusiv prin licitatie publica'