Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reintegrare in munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reintegrare in munca

Bună ziua !
Vă supun atenției un caz mai deosebit , la care vă rog cu un sfat
Lucrez în cadrul biroului de resurse umane dintr-o institutie publică
In luna iunie am primit decizia de pensionare a unei salariate a instutiei , decizie pentru pensie ANTICIPATÃ .
Conform codului muncii art.56 lit c) am procedat la încetarea contractului individual de muncă și am operat in Revisal in aceiasi zi când am luat la cunoștință de decizie .
Ulterior salariata mi-a comunicat că a depus contestație deoarece ea a depus cerere pentru pensie pentru limită de vârstă și nu anticipată .
Astăzi mi-a parvenit de la casa teritoriala de pensii o decizie de anulare a deciziei de pensionare .
Salariata a depus cerere de reintegrare , respectiv de anulare a incetarii contractului de muncă . Cum trebuie procedat ?
Pot face anularea incetarii in Revisal și dacă da cu ce dată ?
Vă mulțumesc anticipat .
remuspr, utilizator
In baza Deciziei de anulare comunicata de Casa de Pensii, incepand cu data comunicarii a acestei, anulati incetarea CIM si reintegrati salariata.
Reintegrarea se face cu data incetarii c.i.m., insa efectiv dupa comunicarea deciziei casei de pensii de anulare a deciziei de anulare.

In REVISAL operati anularea incetarii c.i.m. , data anularii fiind data cand vi s-a comunicat decizia Casei de Pensii de anulare a deciziei de pensionare.