Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Sponsorizare studenti
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Sponsorizare studenti

Sunt angajata la o societate, iar in acelasi timp urmez si cursurile unei facultati. Firma poate sa-mi sponsorizeze taxa de studii, iar aceasta poate fi deductibila din impozitul pe profit? (mentionez faptul ca administratorul societatii este unul dintre parinti, dak acest lucru afecteaza in vre-un fel sponsorizarea)
Multumesc mult!
In codul fiscal la art. 21 se precizeaza:

"(1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate in scopul realizarii de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative in vigoare.
(2) Sunt cheltuieli efectuate in scopul realizarii de venituri si:
......
h) cheltuielile pentru formarea si perfectionarea profesionala a personalului angajat;"
- daca asociatul sau administratorul este angajat in firma atunci se incadreaza in limitele impuse de codul fiscal.
Deci, nu trebuie tratata ca o sponsorizare.