Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Deducere cheltuieli cu instruire - din profit ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Deducere cheltuieli cu instruire - din profit ?

Am gasit urmatorul articol

[ link extern ]

As dori sa stiu in ce mod se poate face deducerea cheltuielilor cu niste cursuri direct din profit . Contabilul meu habar n-are spune ca ar pune aceste cheltuieli in categoria sponsorizari si ca acolo oricum e o limita pe care am consumat-o.

Multumesc
Adrian
Codul fiscal art.21
Cheltuieli
(1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.

(2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri şi:
............................................................................................................
h) cheltuielile pentru formarea şi perfecţionarea profesională a personalului angajat;
katica, utilizator