avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1066 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit Deducere cheltuieli cu instruire - din profit ?
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

Deducere cheltuieli cu instruire - din profit ?

Am gasit urmatorul articol

[ link extern ]

As dori sa stiu in ce mod se poate face deducerea cheltuielilor cu niste cursuri direct din profit . Contabilul meu habar n-are spune ca ar pune aceste cheltuieli in categoria sponsorizari si ca acolo oricum e o limita pe care am consumat-o.

Multumesc
Adrian
Cel mai recent răspuns: katica , utilizator 19:15, 9 Iulie 2009
Codul fiscal art.21
Cheltuieli
(1) Pentru determinarea profitului impozabil sunt considerate cheltuieli deductibile numai cheltuielile efectuate în scopul realizării de venituri impozabile, inclusiv cele reglementate prin acte normative în vigoare.

(2) Sunt cheltuieli efectuate în scopul realizării de venituri şi:
............................................................................................................
h) cheltuielile pentru formarea şi perfecţionarea profesională a personalului angajat;
Ultima modificare: Joi, 9 Iulie 2009
katica, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Sponsorizare studenti roxana adriana roxana adriana Sunt angajata la o societate, iar in acelasi timp urmez si cursurile unei facultati. Firma poate sa-mi sponsorizeze taxa de studii, iar aceasta poate fi ... (vezi toată discuția)
Diurna in strainatate peste 30 de zile? MMX MMX Buna ziua, Lucrez in servicii IT. Sunt actionar unic si angajat al unei firme ce da servicii in afara tarii in Uniunea Europeana. Datorita specificului ... (vezi toată discuția)
Care sunt pierderile legale admise la productie Ana Hurmuz Ana Hurmuz Va rog sa ma ajutati: cu actul normativ sau normele care reglementeaza pierderile legale admise la productia de hartie igienica si prosoape de bucatarie. va ... (vezi toată discuția)