Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... nu ma pot intabula
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

nu ma pot intabula

in 2009 am cumparat un teren cu acte in regula la notar numai ca acesta nu mia facut intabularea. acumrs sa o fac si mia zis ca nu se poate ca este intabulat din 2010 fostul proprietar . ce este de facut ? eu am actul de vanzare cumpararare si dezmembrare
Sa inteleg ca dumneavoastra ati cumparat o suprafata de teren in baza unui contract de vanzare cumparare cu dezmembrare. In mod normal, in urma perfectarii actelor, notarul opreste un exemplar din contract, documentatia totala si cate una din cele 2 documentatii dezmembrate pt a fi depuse la cartea funciara pentru intabulare. Tot de la notariat dumneavoastra ar trebui sa ridicati incheierea de intabulare pe numele dumneavoastra pt suprafata de teren pe care ati cumparat-o, iar vanzatorul incheierea de intabulare pt suprafata de teren ce i-a ramas in urma dezmembrarii.
Care sunt motivele pentru care notarul nu v-a oprit actele pt intabulare?
terenul a fost cumparat de bunica. nu mai stie exact ce sa intamplat.dar in momentul de fata este intabulat pe numele celui care a vandut terenul. ce trebuie sa fac ?
Probabil dupa dezmembrarea terenului contractul nu a fost notat in CF. E 60 lei taxa.
Mergeti cu actele pe care le aveti la Cartea funciara si cereti sfatul unei persoane avizate de acolo.