Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Micro-imp. profit-decl. 100
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Micro-imp. profit-decl. 100

In periada 01.01.2007-30.09.2007 o intreprindere a fost micro.
in 10.2007 a depasit pragul de 100000 euro.
Am schimbat la finante vectorul fiscal.
La decla. 100 din decem. 2007 am trecut la imp. pe profit o suma care nu era egala cu suma decl. la imp. pe micro. la sept. 2007.
Trebuia sa completez imp. pe profit cu suma declarata la micro la septembrie sau nu trebuia sa pun nici o suma?#-o
Nu, nu trebuia declarata suma egala cu cea a impozitului pe venit.Nu trebuia declarat nimic.
Va multumesc pentru raspuns!
Trebuia cumva sa fac astfel?
1.calculez imp. pe profit de la inceputul anului si pana la 31.12.2007.
A)Daca suma era mai mica decat imp. pe venit micro declarat in cursul anului, la imp. pe profit se trecea 0 la decl. 100.
B)Daca suma era mai mare, declaram diferenta sau tot 0.
Si totusi eu am pus o suma pe care am platit-o la 25.01.2008. Se poate intampla ceva?
Din impozitului pe profit rezultat - pentru tot anul - se vor scadea platile reprezentand impozitul pe veniturile microintreprinderilor efectuate pana in momentul depasirii limitei si nu se vor datora majorari de intarziere.