avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2011 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Micro-imp. profit-decl. 100
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Micro-imp. profit-decl. 100

In periada 01.01.2007-30.09.2007 o intreprindere a fost micro.
in 10.2007 a depasit pragul de 100000 euro.
Am schimbat la finante vectorul fiscal.
La decla. 100 din decem. 2007 am trecut la imp. pe profit o suma care nu era egala cu suma decl. la imp. pe micro. la sept. 2007.
Trebuia sa completez imp. pe profit cu suma declarata la micro la septembrie sau nu trebuia sa pun nici o suma?#-o
Cel mai recent răspuns: Smart Contab Expert S.R.L. , Contabil 23:46, 12 Martie 2009
Nu, nu trebuia declarata suma egala cu cea a impozitului pe venit.Nu trebuia declarat nimic.
Va multumesc pentru raspuns!
Trebuia cumva sa fac astfel?
1.calculez imp. pe profit de la inceputul anului si pana la 31.12.2007.
A)Daca suma era mai mica decat imp. pe venit micro declarat in cursul anului, la imp. pe profit se trecea 0 la decl. 100.
B)Daca suma era mai mare, declaram diferenta sau tot 0.
Si totusi eu am pus o suma pe care am platit-o la 25.01.2008. Se poate intampla ceva?
Din impozitului pe profit rezultat - pentru tot anul - se vor scadea platile reprezentand impozitul pe veniturile microintreprinderilor efectuate pana in momentul depasirii limitei si nu se vor datora majorari de intarziere.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Depasire prag microintreprindere lory83_ro lory83_ro Am o intrebare? daca o societate trece la platitoare impozit profit cu data 01.08.2015, pentru trimestrul 3 cum calculez impozitul? multumesc anticipat. (vezi toată discuția)
Intocmire declaratie 100 pentru trimestrul iv 2008 ioan.morosan ioan.morosan Buna. As avea si eu o intrebare care ar parea usoara (cred) pentru multi dintre utilizatori: la stabilirea impozitului pe profit in trimestrul IV 2008 (si ... (vezi toată discuția)
Declaratii firma nou infiintata SfetcuArabela SfetcuArabela Buna ziua, Am inregistrat la Registru un srl prin decembrie. Inca nu am inregistrat soc. in scopuri de TVA si nici nu am avut nici o singura operatie pana ... (vezi toată discuția)