Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Depasire prag microintreprindere
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Depasire prag microintreprindere

Am o intrebare? daca o societate trece la platitoare impozit profit cu data 01.08.2015, pentru trimestrul 3 cum calculez impozitul? multumesc anticipat.
daca ati depasit in trimestrul 3 indiferent ca in 15.07, 01.08 sau 30.09 nu contreza, veti fi platitor de impozit pe profit din 01.07.2015.
in acest sens modificati vectorul fiscal prin decl 010 in max 30 de zile din momentul depasirii.
referitor la calcul se calculeaza cumulat de la inceputul anului profitul impozabil si se plateste impozit pe profitscazand impozitul micro platit in t1 si t2.
va multumesc mult prentu lamuriri. 010 am depus-o. acum as mai vrea o lamurire si referitor la declaratia 100.as avea de recuperat, pentru ca am platit mai mult impozit pe venit in primele 2 trimestre decat rezulta imp pe profit pe total an. trec la datorata 0? de plata 0?de recuperat?
ma poate indruma cineva in vederea completarii declaratiei 100? va multumesc anticipat!
Daca din recalculcarea impozitului pe profit de la inceputul anului rezulta o suma mai mica decat cea deja achitata cu titlu de impozit pe venit, D100 se depune cu 0.