avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida dublă şi ... Depasire prag microintreprindere
Discuție deschisă în Contabilitate - partida dublă şi obligaţii fiscale declarative pentru societăţile comerciale

Depasire prag microintreprindere

Am o intrebare? daca o societate trece la platitoare impozit profit cu data 01.08.2015, pentru trimestrul 3 cum calculez impozitul? multumesc anticipat.
Cel mai recent răspuns: Cristina Lung , Contabil 15:43, 16 Octombrie 2015
daca ati depasit in trimestrul 3 indiferent ca in 15.07, 01.08 sau 30.09 nu contreza, veti fi platitor de impozit pe profit din 01.07.2015.
in acest sens modificati vectorul fiscal prin decl 010 in max 30 de zile din momentul depasirii.
referitor la calcul se calculeaza cumulat de la inceputul anului profitul impozabil si se plateste impozit pe profitscazand impozitul micro platit in t1 si t2.
va multumesc mult prentu lamuriri. 010 am depus-o. acum as mai vrea o lamurire si referitor la declaratia 100.as avea de recuperat, pentru ca am platit mai mult impozit pe venit in primele 2 trimestre decat rezulta imp pe profit pe total an. trec la datorata 0? de plata 0?de recuperat?
ma poate indruma cineva in vederea completarii declaratiei 100? va multumesc anticipat!
Daca din recalculcarea impozitului pe profit de la inceputul anului rezulta o suma mai mica decat cea deja achitata cu titlu de impozit pe venit, D100 se depune cu 0.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Micro-imp. profit-decl. 100 crismater crismater In periada 01.01.2007-30.09.2007 o intreprindere a fost micro. in 10.2007 a depasit pragul de 100000 euro. Am schimbat la finante vectorul fiscal. La decla. ... (vezi toată discuția)
Mai indeplinesc conditiile pt micro ? ContSters109653 ContSters109653 Am avut calitatea de micro ( imp.3% ) pana la data de 31.07.2009 , data la care am depus 010 vector fiscal , pentru scoatere din evidenta salarii . ... (vezi toată discuția)
Firma noua, declaratia 010 (help) ElenaComanescu ElenaComanescu Buna ziua, Am infiintat de curand un SRL-D si am intrebat la Adm.financiara ce sa depun si mi-a zis 010 si 100 si sa angajez 2 persoane in 60 de zile ... (vezi toată discuția)