Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Calificarea personalului din structurile turistice ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Calificarea personalului din structurile turistice ordin 65/2013 ANT

Avand in vedere ca la anexa 7 din ordinul nr.65/2013 emis de ANT se precizeaza ca personalul din receptie (din unitatile de cazare) trebuie sa fie calificat in proportie de 100%, intreb:

1. persoana care ocupa postul de receptioner trebuie sa faca "curs de receptioner", sau este in regula daca este absolventa a unei facultati de geografie si cunoaste o limba straina?!

2. postul de "lucrator pensiune" poate acoperi atributii de receptie?!
avand in vedere Cadrului European al Calificărilor (EQF)?!...cu cele 8 nivele de calificare?

mentionez ca avem clasificarea "pensiune *** margarete"

va multumesc
Herra_, utilizator
Abilitatile necesare functiei de receptioner nu se dobandesc la facultatea de geografie, ci la cursuri specifice. Faptul ca persoana care ocupa aceasta functie cunoaste o limba straina si are cunostinte temeinice de geografie este un lucru foarte bun, dar insuficient pentru a ocupa o functie de receptioner.
Eu sunt de parere ca poate indeplini aceasta functie...Cel putin pana acum, a facut fata cu brio. Pe mine ma intereseaza daca e legal sau NU, conform codului COR si al Codului Muncii.

Multumesc oricum
Herra_, utilizator
1. Codul Muncii nu prevede nicio conditie referitoare la studii sau calificari pentru angajarea unor persoane.

2. COR
422401 - Receptioner de hotel
Nivelul de instruire: 2 (studii medii)

516909 - Lucrator pensiune turistica
Nivelul de instruire: 2 (studii medii)

Anexa 7 la Ordin specifica ca trebuie sa aiba certificat de calificare.
Asta era! (Avem o persoana care are cursul de receptioner.)
Multumesc mult!
Herra_, utilizator