Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPT LA ACTE
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPT LA ACTE

Buna ziua,va rog sa ma ajutati in legatura cu o problema grava....acum 20 de ani tatalui meu de la fabrica un de a lucrat,i dat u apartament pe numele lui stand in chirie,in urma divortului statul lea incredintat apartamentul sa stea amandoi acolo unul intro camera si mama intro camera,acum 5 ani am primit de la primarie o hartie prin care ne anunta ca daca nu achitam apartamentul ne da afara.eu am plecat afara sa muncesc ca sa il pot cumpara,iam trimis bani mamei ca sa il cumpere,insa ea nu mia zis k il cumparase doar cand am ajuns acasa,mintinduma si netrecandu-ma pe acte asa cum mi-a spus.tatal meu nu astiut ca s-a cumparat apartamentul iar cand a aflat ma intrebat cum a putut sa il cumpere fara semnatura lui...eu nu am stiut ce sa ii raspund pentru ca nici eu nu am stiut,la cateva zile dandu-ma si pe mine afara din apartament cu tot cu copil...ce as putea face?sa imi recuperez apartamentul pe care eu l-am cumparat?tatal meu mia zis k imi lasa mie partea lui din apartament...mai putem face ceva?in concluzie mai putem recupera apartamentul?a procedat corect ca la cumparat fara semnatura lui,desi in sentinta de divort spune clar ca el era pe contract si nu ea,chiar daca locuiau amanoi acolo in camere separate?iar la lonconfort ea a dus doar 2 sentinte de divort iar pe a treia cea in care spune ca amandoi sa stea si el era pe acte nu a duso ,aceasta fiind ultima sentinta si irevocabila. ce pot face? va rog ajutati-ma
jitcadiana, utilizator