avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 588 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... cum as putea sa obtin si eu timp mai mult cu copilul?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

cum as putea sa obtin si eu timp mai mult cu copilul?

Sunt intrun divort cu sotia asta e de comun acord si avem un copil de 2 ani impreuna si custodia este comuna asa zice ea. cand mia zis ca a bagat actele de divort mia spus ca nu cere mare lucru numai custodie comuna si pensie alimentara de 100 de lei si cand am vazut citatia pe care mia dato avocata ei inainte de infatisare cu o saptamana scria altceva ca vrea 25% din salar si adresa copilului la ea . custodia neam inteles de comun acord sa fie 3 zile la mine copilul si 3 zile la ea inca ea a propus asa ceva am zis bine sunt de acord nu imi iau avocat nu nimic si terminam asa la inceput la lasat la mine 3 zile apoi o ramas copilul la ea si trebuia sa vina la mine 3 zile si o zis ca nu ca mil lasa numai de dimineata pana seara cat timp ii ea la lucru si la scoala (seral) si nam avut incotro ca daca nu o zis ca nu mil mai da de loc si gata . lam luat 3 zile la mine si seara il duceam la ea si dimineata il luam de la ea si in timpul ala miam luat si eu avocat pentru ca nu sa tinut de cuvant in legatura custodiei copilului . si nu am cerut doar adresa la mine si custodia sa fie comuna adica cat timp sta la mama sa stea si la mine nu mai mult nu iam cerut pensie alimentara si nimic altceva atat doar. vreau sa stiu daca am facut bine ce am facut daca am vreo sansa sa avem custodia in mod egal? asta ma intereseaza cel mai mult
A doua chestiune pe care o am este ca dupa faza cu avocatul ca nu stia ca miam luat avocat nu ma mai lasa sa vad copilul mai mult de 3 ore pe zi si asta numai 3 zile pe saptamana din cauza ca miam luat avocat si eu as vrea mai mult se poate asa ceva?
A treia chestiune este ca intruna din zilele astea am fost la copil cu un prieten de al meu la recomandarea avocatei care mia spus sa ma duc doar cu un martor si ea o zis ca nu are el ce cauta acolo si pana la urma la lasat inauntru ca nu o avut ce face apoi sia chemat sia un prieten nu am zis nimic nu am avut treaba prietenul asta al meu o trebuit sa plece la un moment dat si am ramas eu cu copilul cu sotia si prietenul ei nu leam avut treaba si o inceput prietenul ei pe mine ca dece miam luat avocat ca de ce nu am terminat o data ca dece am cerut asa ceva si iam zis ca miam luat avocat ca zice ceva si apoi nu se tine de cuvant si nu vreau sa patesc si asa cu copilu sa il vad cand vrea ea si atat si aim zis ca intro zi am sunato si iam zis daca pot sa vad copilu o oara jumate ies cu el in parc si nimic mai mult si o zis ca nu atunci iam cerut 10 min si o zis ca nu si atunci iam zis bine cum vrei si a 2 a zi am intrebato iara pot sa vad copilul macar 10 min si atunci ma lasat 10 min si o zis ca stie de faza ca o fost el la ea tin sa mentionez ca prietenul asta al ei ii toata ziua la ea si cand nu e el la ea pot doar sa vd copilul sau cand ma duc eu la copil pleaca el de acolo ca ma tot intalnesc cu el pe drum acum sa continui cu ce am inceput adica cu facptul ca au inceput amandoi scandalul pe mine ca de ce miam luat avocat si ca de ce nu iam spus si ei si iam zis ca am stiut ca asa face nu ma mai lasa sa vad copilul apoi nu imi da copilul sa il duc la mama mea (ii singura bunica pe care o are copilul) as putea sa fac ceva in cazul asta? o recomandare ceva tin sa mentionez as vrea sa petrec mai mult timp cu copilul si sa pot sa ies cu el in parc sau sa ma duc pana la maicamea sau la un prieten ceva asta pana se termina cu procesul?
va multumesc mult
Nu mai scrieti mult ca de aceea nu primiti raspuns . Concretizati in cateva fraze totul.
Solutie: solicitati instantei stabilirea unui program de vizitare a minorului . Daca s-a stabili locuibta minorului la mama ,opereaza ca si o incredintare de minor .Exercitarea autoritatii parintesti comune nu inseamna timp egal de stat cu copilul pentru ambii parinti. Instanta va stabili un program de vizitare clasic : doua week-end -uri pe luna , o saptamana in vacanta de primavara, o saptamana in vacanta de iarna si o luna in vacanta de vara. Altfel copilul va fi stresat si derutat . Trebuie sa lasati libertate copilului si nu sa trageti de el. Cand ati divortat v-ati asumat si aceasta situatie a pierderii copilului. Puteti tine legatura cu minorul, legea va permite doar in cadrul unui program. Este bine sa va intelegeti si sa nu fie nevoie de un program .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Program vizita copii Alina095 Alina095 Bună ziua sunt divorțată cu doi copii tatăl nu are program de vizita fix avem custodie comuna el fiind plecat mai mult de o luna și ceva e în tara sia ... (vezi toată discuția)
Incredintare custodie copil giginatea giginatea buna ziua, dintro relatie anterioara am un baietel de 2 ani jumate, in momentul de fata mama lui ma dat in tribunal pentru custodia copilului, ea a plecat ... (vezi toată discuția)
Drept vizitare minor mellisa_38f mellisa_38f buna ziua .. Eu locuiesc in marea britanie de 3 ani de zile am trait in concubinaj cu o fata romanca dupa 1an si 2 luni a ramas insarcinata ...a nascut in ... (vezi toată discuția)