Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedierea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedierea

Buna ziua!
In decizia mea de concediere sunt urmatoarele articole:
1) Incepand cu data.......inceteaza contractul individual de munca al d-lui.......conform art.65 al.1 din codul muncii.
2)Compartimentele resurse umane si salarii vor duce la indeplinire prezenta decizie.
3)Cu drept de contestatie in termen de 30 de zile calendaristice la judecatoria x de la data comunicarii.
E corect intocmita aceasta decizie? Indeplineste conditiile prevazute de art.76 din codul muncii?sunt indreptatit sa contest concedierea data fiind aceasta decizie de concediere?
Sub sanctiunea nulitatii absolute, decizia de concediere trebuie sa fie motivata in fapt si in drept si sa cuprinda precizari cu privire la termenul de preaviz, la termenul in care poate fi contestata si la instanta judecatoreasca la care se contesta.

Decizia de concediere se contesta in termen de 45 de zile de la data comunicarii.

Instanta competenta este Tribunalul - nu Judecatoria - in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.