avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1002 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Concedierea
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Concedierea

Buna ziua!
In decizia mea de concediere sunt urmatoarele articole:
1) Incepand cu data.......inceteaza contractul individual de munca al d-lui.......conform art.65 al.1 din codul muncii.
2)Compartimentele resurse umane si salarii vor duce la indeplinire prezenta decizie.
3)Cu drept de contestatie in termen de 30 de zile calendaristice la judecatoria x de la data comunicarii.
E corect intocmita aceasta decizie? Indeplineste conditiile prevazute de art.76 din codul muncii?sunt indreptatit sa contest concedierea data fiind aceasta decizie de concediere?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:07, 13 Iulie 2013
Sub sanctiunea nulitatii absolute, decizia de concediere trebuie sa fie motivata in fapt si in drept si sa cuprinda precizari cu privire la termenul de preaviz, la termenul in care poate fi contestata si la instanta judecatoreasca la care se contesta.

Decizia de concediere se contesta in termen de 45 de zile de la data comunicarii.

Instanta competenta este Tribunalul - nu Judecatoria - in raza caruia aveti domiciliul sau locul de munca.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decizie de concediere art.65 lin 1 codul muncii ce termen are ... goplanet goplanet Decizie de concediere art.65 lin 1 codul muncii ce termen are de xontestatie căci nu scrie în decizia primita azi, în care se scrie ca am deprul ka 20 zile ... (vezi toată discuția)
Dispozitie de concediere dr_no_5 dr_no_5 buna ziua -in data de 10 februarie am primit o dispozitie prin care contractul meu de munca inceteaza conf art.65 alin 1 din legea 53/2003. -in dispozitie ... (vezi toată discuția)
Termen de contestare a deciziei de desfacere a contractului de munca PopaPopas1 PopaPopas1 In data de 24.11.2011, am primit un preaviz prin care eram anuntat de decizia de concediere a mea cf art. 65 (1) din Codul Muncii. In acest previz, se ... (vezi toată discuția)