Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Calcul concediu postnatal
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Calcul concediu postnatal

In cazul in care nu mi s-a calculat bine salarul pe lunile ianuarie- aprilie, si ar trebui sa mi se acorde bani retroactiv (inca nu i-am primit desi au trecut 60 de zile de la solicitare), cum se calculeaza concediul postnatal : cu salarul brut primit sau cu cel care mi s-ar fi cuvenit?
Multumesc
ContSters119266, utilizator
Daca nu ati primit sumele de diferenta la salariu, cel mai probabil ca firma nici nu le-a corectat, deci concediul medical se va plati cu salariile gresite din cele 6 luni anterioare.
Firma trebuia sa depuna si declaratii rectificative ca sa corecteze greselile, altfel nu-si va recupera banii platiti pe concedii medicale din FNUASS.
Trebuie sa solicitati din nou corectia si sa va calculeze indemnizatia de postnatal cu salariile corectate. Insistati mai mult, daca tot nu vor dati-i in judecata.