Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Impozit - eliberare carte de identitate
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Impozit - eliberare carte de identitate

buna ziua. am o intrebare... imi expira buletinul si cei de la evidenta populatiei imi cer o foaie de la primarie... cei de la primarie adica doamne bine sunt foarte recalcitrante si nu vor sa-mi elibereze decat daca imi achit toate datoriile fata de primarie...insemnand impozitul pe masina.... suma este de apx. 1100 ron. este legal sa faca asa ceva? :frantic:
Ce document v-au solicitat cei de la Serviciul Public Comunitar de Evidenta a Populatiei?
Probabil o adeverinta ca nu are impozite restante.
Nu este legal ce va cer, nu va pot conditiona eliberarea unei noi carti de identitate de plata impozitelor. Amenintati-le cu o reclamatie la Directia pentru Evidenta Persoanelor si Administrarea Bazelor de Date Bucuresti.

Daca chiar va fi nevoie puteti face o reclamatie la depabd@mai.gov.ro sau puteti suna la 021/413.56.49 dar sa stiti ca nu de la ele putere au instituit conditia asta, trebuie sa fie o dispozitie (probabil nu scrisa ci doar verbala) a primarului.