Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Transformare SC in asociatie sau fundatie
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Transformare SC in asociatie sau fundatie

buna ziua ,
Pot sa transform o societate comerciala in asociatie sau fundatie ? Care sunt pasii?Multumesc!Cu respect!
Nu se poate face asa ceva. Se radiaza SC si se va infiinta un ONG.
Nu exista baza legala pentru o schimbare atat de radicala a formei juridice, pentru ca scopul unei firme este prin definitie profitul, pe cand la un ONG nu are voie sa fie profitul, deci este din acest punct de vedere opusul unei firme, astfel ca si in lipsa unei interdictii exprese nu cred ca se pune problema unei asemenea transformari, ci doar, asa cum s-a mentionat, doar dizolvarea si lichidarea firmei si infiintarea unui ONG, Transformari poti face doar intre un tip si alt tip de societate, si e discutabil daca se poate face din asociatie in fundatie (invers in mod sigur nu!), si mai sunt transformarile din SC in institutie publica si invers, pe baza de legi speciale...
Nultumesc frumos pentru raspuns!