avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 874 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Contul 409
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Contul 409

Buna ziua
In balanta de verificare am contul 409 cu niste sume vechi (2010), avansuri platite pentru care nici in ziua de azi nu s-a primit factura. Cum as putea sa scot din evidenta?
Buna ziua,

Contul 409 "Furnizori - debitori"
C u ajutorul acestui cont se tine evidenta avansurilor acordate furnizorilor pentru
cumparari de bunuri de natura stocurilor sau pentru prestari de servicii.
Contul 409 "Furnizori - debitori" este un cont de activ.
În debitul contului 409 "Furnizori - debitori" se înregistreaza:
- valoarea avansurilor facturate (401);
- valoarea ambalajelor care circula în sistem de restituire, facturate de furnizori (401);
- diferentele favorabile de curs valutar, aferente avansurilor în valuta acordate
furnizorilor, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercitiului financiar (765);
- diferentele favorabile aferente creantelor exprimate în lei, a caror decontare se face în
functie de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea
exercitiului financiar (768).
În creditul contului 409 "Furnizori - debitori" se înregistreaza:
- valoarea avansurilor acordate furnizorilor, cu ocazia regularizarii platilor cu acestia
(401);
- valoarea ambalajelor care circula în sistem de restituire, înapoiate furnizorilor,
precum si valoarea ambalajelor degradate (401, 608);
- valoarea ambalajelor care circula în sistem de restituire, nerestituite furnizorilor,
retinute în stoc (381);
- diferentele nefavorabile de curs valutar aferente avansurilor în valuta acordate
furnizorilor, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea exercitiului financiar (665);
- diferentele nefavorabile aferente creantelor exprimate în lei, a caror decontare se face
în functie de cursul unei valute, înregistrate la finele lunii, respectiv la închiderea
exercitiului financiar (668).
Soldul contului reprezinta avansuri acordate furnizorilor, nedecontate.

In primul rand, cel mai bine ar fi sa solicitati factura pentru inchiderea avansurilor, daca vi s-au prestat serviciile sau ati receptionat bunurile pentru care au fost achitate avansurile.

Ca si ultima varianta ar fi trecerea pe cheltuiala pe baza unei decizii a administratorului.
Daca suma este semnificativa ar fi bine sa utilizati contul 117 .

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inregistrare factura de avans mirelaisofia mirelaisofia Cum sa inregistrez o factura de avans (servicii)pana la sosirea facturii definitive? Va multumesc (vezi toată discuția)
Monografie vatamanescu dumitra vatamanescu dumitra Buna ziua , am si eu o intrebare, conform noului plan de conturi ce se inregistreaza in debitul si creditul contului\"409\"? (vezi toată discuția)
Factura client cu storno avans Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuenti-mi va rog daca am avut o factura de avans pentru pe care am inregistrat-o 4111=% 1834,46 4428 355,06 472 ... (vezi toată discuția)