Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Beneficiez de concediu de odihna?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Beneficiez de concediu de odihna?

Sunt angajat la o societate cu capital privat.Din ianuarie si pana in prezent am fost in concediu medical.Pentru aceasta perioada mai beneficiez de concediu de odihna???
Va multumesc!
Da, mai beneficiati de CO, Acesta nu este afectat de concediul medical.
Cititi aici

[ link extern ]
Reglementarea concediului de odihna din Codul muncii si a concediului medical din legislatia speciala a dat curs unei controverse cu privire la scaderea din totalul zilelelor de concediu de odihna cuvenite salariatului a zilelor in care acesta s-a aflat in incapacitate temporara de munca, adica in concediu medical.

Angajatorii trebuie sa tina seama de aceste prevederi europene, care au modficat practic Codul muncii, si sa nu diminueze numarul zilelor de concediu de odihna, daca salariatul a fost in incapacitate temporara de munca, indiferent de numarul zilelor de concediu medical acordate de medic.

Detalii pe : www.avocatnet.ro/content/art...