Forum Discuţii juridice Avocaţi şi Admitere ... excludere din barou
Discuție deschisă în Avocaţi şi Admitere în avocatură

excludere din barou

Ce se intampla cu bunurile unui cabinet individual de avocatura daca avocatul este exclus din barou? Daca trece in patrimoniul asociatului, respectiv al avocatului exclus, care este temeiul legal al acestui fapt? Multumesc.
Toate bunurile din cadrul cabinetului apartin avocatului respectiv si, cel mult in caz de deces, mostenitorilor acestuia.
Daca este exclus din profesie, atunci ii vor reveni lui toate bunurile.
In cazul in care are bunuri inchiriate, acelea nu vor mai intra in discutia noastra, urmand a fi returnate proprietarilor de drept.
Temeiul de drept este LEGEA 51/1995 a avocaturii.
N-am inteles despre ce asociat este vorba? Parca era cabinet individual?
Daca un avocat este exclus din barou, acesta pierde dreptul de a profesa avocatura, astfel ca el va pierde si calitatea de persoana fizica autorizata in baza Legii nr. 51/1995, situatie in care - în cazul unui cabinet individual de avocatura - va avea loc lichidarea patrimoniului.
Legea nr. 51/1995 prevede:
Încetarea şi suspendarea calităţii de avocat
Art. 26. - Calitatea de avocat încetează:
a) prin renunţarea scrisă la exerciţiul profesiei;
b) prin deces;
c) dacă împotriva avocatului s-a luat măsura excluderii din profesie ca sancţiune disciplinară;

Statutul profesiei de avocat prevede:
§10. Incetarea calitatii de avocat
Art. 58. - (1) Calitatea de avocat inceteaza:
a) prin renuntare scrisa la exercitiul profesiei;
b) prin deces;
c) prin excluderea din profesie, ca sanctiune disciplinara;
(2) Incetarea calitatii de avocat se constata prin decizie a consiliului baroului si are drept consecinta radierea celui in cauza din Tabloul avocatilor.
;)
Multumesc mult pentru raspunsuri!