Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Distrugerea unui bun
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Distrugerea unui bun

Am distrus geamul unui autoturism, am fost la politie sa iau legatura cu pagubitul pentru a plati paguba produsa iar acestia mi-au zis ca dosarul e la parchet si ca trebuie sa revina iar pana atunci nu pot face nimic. Este ceva normal iar daca platesc paguba iar pagubitul isi retrage plangerea mai sunt anchetat ?
In cazul infractiunii de distrugere, actiunea penala se pune in miscare la plangerea prealabila a persoanei vatamate.
Cand ajunge dosarul la politie, luati legatura cu partea vatamata pentru a-i plati paguba produsa si poate ajungeti la o intelegere amiabila pentru ca acesta sa isi retraga plangerea penala.
Dupa retragerea plangerii nu veti mai fi anchetat si dosarul se va inchide prin impacarea partilor.