Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Transfer firma deschisa SRL debutant
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Transfer firma deschisa SRL debutant

am o firma srl- D de 2 ani care nu a beneficiat de cei 10000 euro, dar a beneficiat de scutirea taxelor de infiintare si ajutor la plata taxelor pentru carti de munca, pot face transferul firmei pe alta persoana fara sa fiu obligata sa platesc statului taxele de care ma scutit in acesti doi ani?mentionez ca firma are si un credit cu finantare de la stat, va multumesc pentru ajutor anticipat
ART. 7 din OUG 6/2011
(1) In situatia cesionarii partilor sociale de catre intreprinzatorul debutant, acordarea facilitatilor continua daca cesionarul indeplineste conditiile prevazute la art. 2 si depune declaratia pe propria raspundere la A.I.P.P.I.M.M. in termen de 15 zile lucratoare de la data inregistrarii cesionarii. In caz contrar, facilitatile se considera necuvenite si se recupereaza conform procedurilor stabilite.
Deci, cesionarul trebuie sa indeplineasca toate conditiile pentru a fi asociat la SRLD.