Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Drepturile unui garant ipotecar
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Drepturile unui garant ipotecar

Buna ziua! Cine ma poate ajuta la urmatoarea problema:in ce masura o banca din Romania poate pune poprire pe cardurile a doi pensionari, sot si sotie , in cazul in care ei au girat cu casa pentru un imprumut luat de alta persoana din afara familiei, numiti in contract " garanti ipotecari"? Mentionez ca nu li s-a luat casa , in schimb au aceasta poprire pe ambele cazuri? este corect?
Buna ziua,

Nu este corect. garantii ipotecari au dat doar o garantie reala, imobiliara, nicidecum una personala.

Am mai auzit de astfelde executori savanti, care interpreteaza o clauza idioata de renuntare la beneficiul diviziunii si discutiunii, specifice fidejusiunii, ca pe un contract de garantie si considera ca daca se mentioneaza ca raspund in solidar, ca garanteaza cu toate bunurile. O ineptie colosala.

Trebuie facuta contestatie la executare!