avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1036 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Cic si concediu de o luna pentru tata
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Cic si concediu de o luna pentru tata

Buna ziua,

Cazul este:
mama salariata a beneficiat de concediul medical de nastere si lauzie de 126 de zile.
La expirare, angajata vrea sa intre in CIC. Eu, ca angajator, ii voi suspenda contractul de munca in baza art. 51 din codul muncii.

Dupa cateva saptamani de cic, tatal copilului vrea sa isi ia acea luna de cic alocata tatalui. In aceasta luna, mama salariata vrea sa isi ia concediu fara plata.

Dupa o luna de concediu fara plata, mama va reintra in CIC.

Intrebarea mea este in ce baza ii suspend contractul de munca al mamei pe durata CFS cat tatal este in CIC.

Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: Valeriu TUDOR , Consultant resurse umane 17:52, 17 Iulie 2013
Conform art 54 CM.
Multumesc.
Asta inseamna ca mama va avea o luna lipsa din toate stagiile de cotizare, adica exact acea luna suspendata in baza art 54.
E corect asa?
1. Ii incetati suspendarea CIM la data suspendarii platii indemnizatiei pentru CCC pentru o luna.

2. - Ea face cerere pentru CFP pentru o luna.
- Conform Codului muncii, art.54, nu este obligatoriu sa ii suspendati CIM pe perioada CFP.
- In perioada de CFP salariata nu este asigurata la pensie, sanatate si somaj.

3. Ii suspendati apoi iar CIM pentru a reintra in CCC.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acte necesare ccc 1 luna - primarie + ag. plati si inspectie sociala Loredana_84 Loredana_84 Buna ziua, Tot am incercat sa regasesc exact care sunt documentele ce trebuie intocmite, in situatia in care tatal, care indeplineste conditiile de ... (vezi toată discuția)
Concediu pentru crestere copil OanaBocancea OanaBocancea Buna ziua, am o nelamurire in legatura co zilele de concediu medical pentru suspendarea unui contract de munca pentru concediu de ingrijire a copilului si ... (vezi toată discuția)
Concedii fara plata eujad eujad societatea , pentru a evita dispoznibilizari , cere salariatilor sa isi faca cereri de concediu fara plata pentru 10 zile. dupa care, daca situatiua nu se ... (vezi toată discuția)