Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Calculul indemnizatiei de crestere a copilului.
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Calculul indemnizatiei de crestere a copilului.

Buna,
am urmatoarea situatie: primul copil s-a nascut in martie 2011 si ca urmare sotia a beneficiat de concediu 2 ani. La 13 zile dupa cei 2 ani s-a nascut al doilea copil. In intervalul de 13 zile si dupa sotia a stat in concediu maternal (pre si post natal). Dupa calculul indemnizatiei suma a scazut cu 200 ron, calculandu-se din prima indemnizatie - pentru primul copil. Dar practic nu a fost o intrerupere din moment ce a continuat concediile. Am gasit in legea 42 a veniturilor ca concediile maternale si maternitatea sunt neimpozabile. Dar atunci intra la calculul unui alt concediu de maternitate?
1. Din Indemnizatia pentru concediu de maternitate se retine contributia pentru pensie de 10,5%.

2. Acest procent se aplica la 35% din castigul salarial mediu brut utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat pe anul in curs.

3. - Pe anul 2013 acest castig este de 2.223 lei.
- 35% din 2.223 este 778 lei.
- 10,5% din 778 este 82 lei pe luna.

4. - Indemnizatia pentru concediul de maternitate pentru al doilea copil are ca baza de calcul veniturile din cele 6 luni anterioare lunii in care a intrat in concediu de maetrnitate.
- In cazul de fata in cele 6 luni intra lunile in care a fost in concediu crestere copil pentru primul copil, cu indemnziatia corespunzatoare.