Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Medierea-obligatorie din august?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Medierea-obligatorie din august?

Stie cineva clar care sunt cauzele in care trebuie sa faci medierea anterior introducerii cererii de chemare in judecata ( ca altfel este inadmisibila ) si care sunt cauzele in care este suficient sa ai certificatul de informare privind medierea?
Numai sedinta de informare asupra medierii e obligatorie. Mai jos aveti lista litigiilor.
ART. 60^1*)
(1) În litigiile ce pot face, potrivit legii, obiect al medierii sau al altei forme alternative de soluţionare a conflictelor, părţile şi/sau partea interesată, după caz, sunt ţinute să facă dovada că au participat la şedinţa de informare cu privire la avantajele medierii, în următoarele materii:
a) în domeniul protecţiei consumatorilor, când consumatorul invocă existenţa unui prejudiciu ca urmare a achiziţionării unui produs sau unui serviciu defectuos, a nerespectării clauzelor contractuale ori garanţiilor acordate, a existenţei unor clauze abuzive cuprinse în contractele încheiate între consumatori şi operatorii economici ori a încălcării altor drepturi prevăzute în legislaţia naţională sau a Uniunii Europene în domeniul protecţiei consumatorilor;
b) în materia dreptului familiei, în situaţiile prevăzute la art. 64;
c) în domeniul litigiilor privind posesia, grăniţuirea, strămutarea de hotare, precum şi în orice alte litigii care privesc raporturile de vecinătate;
d) în domeniul răspunderii profesionale în care poate fi angajată răspunderea profesională, respectiv cauzele de malpraxis, în măsura în care prin legi speciale nu este prevăzută o altă procedură;
e) în litigiile de muncă izvorâte din încheierea, executarea şi încetarea contractelor individuale de muncă;
#M6
f) în litigiile civile a căror valoare este sub 50.000 lei, cu excepţia litigiilor în care s-a pronunţat o hotărâre executorie de deschidere a procedurii de insolvenţă, a acţiunilor referitoare la registrul comerţului şi a cazurilor în care părţile aleg să recurgă la procedura prevăzută la art. 1.013 - 1.024 sau la cea prevăzută la art. 1.025 - 1.032 din Legea nr. 134/2010, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
multumesc!
aceasta "informare" trebuie sa fie neaparat cu citarea partii adverse sau este suficient ca reclamantul sa ia la cunostinta despre avantajale medierii ( prezentate de un mediator, notar, etc...)si sa poata prezenta o dovada in acest sens : proces verbal, invitatie la conciliere, etc
andreidarius, utilizator
Sedinta de informare se face cu toate partile..... nu este suficient ca reclamantul sa ia cunostinta de avantajele medierii.
ART. 2*)
(1) Dacă legea nu prevede altfel, părţile, persoane fizice sau persoane juridice, sunt obligate să participe la şedinţa de informare privind avantajele medierii.....
(1^1) Dovada participării la şedinţa de informare privind avantajele medierii se face printr-un certificat de informare eliberat de mediatorul care a realizat informarea. Dacă una dintre părţi refuză în scris participarea la şedinţa de informare, nu răspunde invitaţiei prevăzute la art. 43 alin. (1) ori nu se prezintă la data fixată pentru şedinţa de informare, se întocmeşte un proces-verbal, care se depune la dosarul instanţei.
Bojan I.M., Mediator
Se face o cerere la mediator din care reiese una dintre parti cheama la sedinta de informare asupra avantajelor medierii partea cu care are o disputa. Mediatorul instiinteaza cealalta parte prin toate mijloacele pe care le are la dispozitie : fax, email, posta rapida. Informarea se poate face si in sedinte separate cu partile, in contextul in care nu-si pot sincroniza programul, iar ele isi dau sau nu acordul cu privire la inceperea procedurii de mediere. La intalnire , printre altele, mediatorul spune partilor care sunt limitele, care este scopul si care sunt efectele medierii.
multumesc!