Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... Medierea-obligatorie din august?
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

Medierea-obligatorie din august?

Stie cineva clar care sunt cauzele in care trebuie sa faci medierea anterior introducerii cererii de chemare in judecata ( ca altfel este inadmisibila ) si care sunt cauzele in care este suficient sa ai certificatul de informare privind medierea?
trebuie precizat ca informarea poate sa fie facuta si DUPA depunerea cererii de chemare in judecata pentru ca in multe cazuri daca stati dupa cele 2 saptamani necesare indeplinirii procedurii de informare, riscati sa pierdeti vreun termen de prescriptie (exemplul care imi vine minte ar fi o contestatie la decizie de concediere care se face in 30 de zile).

potrivit art. 2 alin 1^2 din legea medierii, instanţa va respinge cererea de chemare în judecată ca inadmisibilă în caz de neîndeplinire de către reclamant a obligaţiei de a participa la şedinţa de informare privind medierea, anterior introducerii cererii de chemare în judecată, sau după declanşarea procesului până la termenul dat de instanţă în acest scop, pentru litigiile în materiile prevăzute de art. 601alin. (1) lit. a)-f).

Detalii: [ link extern ]