Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea contractului de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea contractului de munca

Buna ziua

Am urmatoarea speta la care va cer ajutorul:
O persoana angajata cu contract de munca pe perioada nedeterminata incepand cu 1 Aprilie 2013. Acum 3 zile a primit instiintare de incetare a contractului de munca cu data de 8 August, incetare confirm art 31 litera 3.
In contractul de munca, este trecuta o perioada de proba de 90 de zile Lucratoare, nu calendaristice cum prevede codul muncii.

Intrebari
- este legal sa precizezi 90 de zile lucratoare in contractul de munca?
- Este legal sa ii inceteze contractul de munca in conditiile de mai sus?
- Persoana are dreptul la somaj (inainte de acest job a fost PFA si si-a platit contributiile la somaj, inainte de asta fiind angajata cu carte de munca - stagiul de cotizare ar exista).
- pentru perioada de proba are dreptul sa solicite plata zilelor de concediu neefectuate?

Va rog mult , cand raspundeti, sa imi dati si justificarea legala.
La aceasta firma se ocupa de HR o contabila, relativ binevoitoare dar eu cred ca in necunostinta de cauza cu privire la codul muncii. Doamna respectiva insista ca este legal sa treci 90 de zile lucratoare, desi in codul muncii scrie calendaristice, ca persoana nu are dreptul la somaj daca ii inceteaza contractul sub aceasta forma si ca nu se acorda zile de concediu aferente perioadei de proba.

Va multumesc!
@ Kitte
- este legal sa precizezi 90 de zile lucratoare in contractul de munca?
Perioada de proba nu poate depasi durata maxima prevazuta in Codul Muncii.

- Este legal sa ii inceteze contractul de munca in conditiile de mai sus?
Pe durata sau la sfarsitul perioadei de proba, contractul individual de munca poate inceta exclusiv printr-o notificare scrisa, fara preaviz, la initiativa oricareia dintre parti, fara a fi necesara motivarea acesteia - art.31 alin.3 C.mun.

- Persoana are dreptul la somaj (inainte de acest job a fost PFA si si-a platit contributiile la somaj, inainte de asta fiind angajata cu carte de munca - stagiul de cotizare ar exista).

Raspunsul la aceasta probleme depinde de modul de incetare a c.i.m.

- pentru perioada de proba are dreptul sa solicite plata zilelor de concediu neefectuate?
Da, are dreptul la compensarea in bani a CO neefectuat si aferent perioadei lucrate.
1.Nu este legal sa precizeze altceva decat legea prevede in mod expres
2. Pe durata sau la sfârşitul perioadei de probă, contractul individual de muncă poate înceta exclusiv printr-o notificare scrisă, fără preaviz, la iniţiativa oricăreia dintre părţi, fără a fi necesară motivarea acesteia
2.Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede ca
incetarea raportului de munca la initiativa angajatorului, prin notificare scrisa, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificarile şi completarile ulterioare,reprezinta un motiv neimputabil salariatului si dechide dreptul la somaj, daca (sunt intrunite si celelalte conditi)
3.Chiar daca este in perioada de proba, angajatul are toate drepturile si obligatiile care decurg din statutul de salariat, avand dreptul la co ptr timpul efectiv lucrat.

Kitte a scris:

....
La aceasta firma se ocupa de HR o contabila, relativ binevoitoare dar eu cred ca in necunostinta de cauza cu privire la codul muncii. Doamna respectiva insista ca este legal sa treci 90 de zile lucratoare, desi in codul muncii scrie calendaristice, ca persoana nu are dreptul la somaj daca ii inceteaza contractul sub aceasta forma si ca nu se acorda zile de concediu aferente perioadei de proba.

Va multumesc!

Cred ca ar trebui sa vada numai de contabilitate , daca sustine aceste lucruri.

Poate sa nu beneficieze de somaj numai daca nu indeplineste codnitiile prevazute de lege pentru acordarea acestuia.