avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 745 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Constructie cladire
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Constructie cladire

Buna ziua,
Ma puteti ajuta cu urmatoarea problema:suntem o firma ce construim printr-un antreprenor o cladire destinata vanzarii.
Lunar primim de la antreprenor facturi pe baza situatiilor de lucrari pe care le inregistram in 231.
Dar mai avem si alte cheltuieli cu avize, diverse alte materiale marunte.Intrebarea este corect a fi contabilizate acestea : prin 6xx=401 si la sf lunii 331=711?
Cand se va face receptia finala la primarie valoarea cladirii este data de suma soldurilor conturilor 231 si 331?
Va multumesc.

Alte discuții în legătură

Capitalizare cheltuieli Ablon Ablon O firma care actioneaza in domeniul dezvoltarii imobiliare are un teren achizitionat si doreste sa dezvolte un proiect imobiliar. Termenul de finalizare a ... (vezi toată discuția)
Demolare cladire proprietate ioanatodi ioanatodi Se va demola o cladire a firmei , proprietate , si am primit un deviz de demolare pentru a-l inregistra . Ideea e ca nu m-am mai confruntat cu aceasta ... (vezi toată discuția)
Constructie sediu social Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Suneti-mi va rog daca firma isi construieste sediu social inregistrarile sunt urmatoarele de exemlu factura proiect 4426=401 ... (vezi toată discuția)