Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general CAPITALIZARE CHELTUIELI
Discuție deschisă în Contabilitate în general

CAPITALIZARE CHELTUIELI

O firma care actioneaza in domeniul dezvoltarii imobiliare are un teren achizitionat si doreste sa dezvolte un proiect imobiliar. Termenul de finalizare a dezvoltarii imobiliare dureaza 2.5 ani. Veniturile din vanzare se inregistreaza dupa 2 ani cand se intabuleaza imobilele.

Cat este de corect sa se capitalizeze cheltuielile dupa natura lor in cursul uni anului pe investitii in curs?

Daca raspunsul este DA cum ar mai corect:
a) sa se inregistreze direct facturile pe contul de "investitii in curs" 231 ?
sau
b) sa se inregistreze pe cheltuieli fiecare factura si la sfarsitul lunii sa inregistram capitalizarea cheltuielilor prin contarea "imob. in curs"231 = "venituri din capitalizare" 722 astfel incat sa echilibram valoarea sumelor din conturile de cheltuiala?

2) Ce implicati are acesta metodologie de capitalizare asupra calcului impozitului de profit anual? Dar trimestrial? Ce sume sa scriu in 101?

Multumesc.
In primul rand trebuie analizata natura investitiei:
-daca sunt constructii destinate vanzarii se vor inregistra in investitii in curs(331)
3xx=401
6xx=3xx
331=711

si la receptie inainte de vanzare

345=331

la vanzare

711=345
-daca vor ramane proprietatea firmei

231=404

cu lucrarile facturate in baza contractelor incheiate

si/sau

6xx=3xx
231=722

cu lucrarile in regie proprie in baza unui deviz de lucrari si pv receptie la respectiva lucrare

vezi omf 2374/2006-mof 5/2008.

succes!
RECTIFIC-331 nu sunt investitii in curs ci productie in curs!