Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Cate pachete de tigari am voie sa trec prin vama fara ...
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Cate pachete de tigari am voie sa trec prin vama fara sa fiu taxat?

Dupa cum spune si titlul, va rog sa ma lamuriti cate pachete de tigari (sau numar de tigari) am voie sa aduc cu mine in Romania dintr-o tara ce se afla in afara spatiului comunitar european si cate am voie sa aduc dintr-o tara a CE, in mod legal, fara a plati taxe, etc.?
Am mai citit un topic care trateaza problema pe acest site, insa informatiile sunt contradictorii... Unii spun 200 de tigarete, altii spun 40...dintr-o tara aflata in afara spatiului CE.
Va multumesc!
- 40 de tigarete in cazul in care provin dintr-un stat necomunitar :
[ link extern ]

- ţigarete - 800 bucăţi; ţigări (cu o greutate maximă de 3 grame/bucată) - 400 bucăţi in cazul in care intrarea este dintr-un stat comunitar :

[ link extern ]