avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Pasaport pentru copil cu parinti din Republica Moldova
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Pasaport pentru copil cu parinti din Republica Moldova

Copilul s-a nascut anul acesta, are toate actele pe Republica Moldova, acolo este locul nasterii si domiciliu. Prin toate actele ma refer la certificat de nastere moldovenesc si pasaport moldovenesc.
Parintii au cetatenie romana. Vor sa ii faca copilului certificat de nastere romanesc si pasaport romanesc.
Intrebare: i se face pasaport copilului sau poate fi trecut in pasapoartele parintilor?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Ares-3 , moderator 08:06, 19 Iulie 2013
poate avea pașaport individual.
Ii puteti face pasaport romanesc doar dupa ce ii inscrieti certificatul de nastere moldovenesc la consulat la Chisinau, acestea sunt actele de care aveti nevoie:
- certificat de naştere original + copie legalizată la notar;
- certificat de căsătorie românesc părinţi (original si copie simplă) ;
- certificat de naştere părinti româneşti/ moldoveneşti (original si copii simple);
- dovezi cetăţenie părinţi / paşapoarte româneşti (original şi copie simplă);
- acte identitate(buletin) părinţi originale + copie simplă,
- extras de căsătorie, certificat de divorţ sau certificat de deces original + copii simple (daca este cazul); Cetatenii romani trebuie să aiba inscrise mentiunile de divort/deces sot pe spatele certificatului de naştere romanesc daca au mai fost casatoriti.
- declaraţia ambilor părinţi pentru stabilirea domiciliului minorului în cazul în care părinţii au domicilii diferite (este gratuit si se completează la Secţia Consulară);

Mai multe detalii despre inscriere puteti citi aici:
[ link extern ]

Detalii despre obtinerea pasaportului aveti aici:
[ link extern ]

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Certificat nastere minor nascut in italia laura2707 laura2707 Buna seara! Fetita mea este nascuta in Italia si are cetatenie italiana si am intales ca trebui sa-i fac certificat de nastere si in Romania, stie cineva ce ... (vezi toată discuția)
Cum poate trece vama un minor? vovasw vovasw eu am facut la copilul meu pasaport strain .Vreau sa ma duc an Rusia.Am s-al pot trece peste granite fara procura de la sot? (vezi toată discuția)
Probleme cu pasaport copil btmariuss btmariuss Buna ziua, am o problema si vreau sa ma lamuriti, daca puteti? O ruda a nascut in Italia anul trecut, copilul are in momentul de fata 8 luni. Are certificat ... (vezi toată discuția)