Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Certificat nastere minor nascut in Italia
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Certificat nastere minor nascut in Italia

Buna seara! Fetita mea este nascuta in Italia si are cetatenie italiana si am intales ca trebui sa-i fac certificat de nastere si in Romania, stie cineva ce acte imi trebuiesc? Va multumesc anticipat!
Buna ziua,

Nu neaparat in Romania, se poate si la consulat.
Aveti nevoie de:
- extrasul de naştere multilingv (eliberat în aplicarea Convenției semnate la Viena la 8 septembrie 1976) - nu necesită apostilarea și traducerea în limba română SAU extrasul de naştere italian în care să fie trecuţi părinţii, apostilat de prefectura locală, în original şi copie;
- declaraţia pe proprie răspundere privind inexistenţa altei transcrieri în România sau la altă misiune diplomatică a României (formularul se primeşte de la oficiul consular);
- declarație privitoare la domiciliul copilului (formularul se primeşte de la oficiul consular);
- cărţi de identitate româneşti ale părinţilor copilului, în original şi copie; pentru cetăţenii români cu domiciliul în Italia - paşaport CRDS şi carte de identitate italiană, în original şi copie; pentru cetățenii străini pașaport și carte de identitate națională, în original și copie;
- paşapoartele părinţilor copilului, în original şi copie (dacă este cazul);
- certificatul de căsătorie (dacă este cazul) şi certificatele de naştere ale părinţilor copilului, în original şi copie; dacă unul dintre părinți este cetăţean străin, se va prezenta extrasul său de naştere.

Mai multe detalii aici:
[ link extern ]