Forum Discuţii contabile şi ... Accize, alte taxe Declaratia 103???
Discuție deschisă în Accize, alte taxe

Declaratia 103???

Buna ziua! Reprezint o firma, nou infiintata avand ca activitate principala comert cu ridicata al combustibililor solizi, lichizi si gazosi si al produselor derivate(4671), momentan neplatitoare de tva. In acest caz am obligatia de a depune declaratia de accize (103)?... multumesc!
Declarația 103- privind accizele se completeaza si se depune de catre platitorii de accize, carora le revin, potrivit titlului VII din Legea nr. 571/2003 privind Codul fiscal, cu modificarile si completările ulterioare, obligatiile de plata la bugetul de stat cuprinse în Nomenclatorul privind accizele prevazut in anexa nr. 17.
Operatorii economici importatori de produse accizabile nu vor cuprinde în declarație accizele aferente produselor provenite din import, care se declara in declaratia vamala :
[ link extern ]