Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mama poate in timpul vietii sa vanda partea din ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mama poate in timpul vietii sa vanda partea din apartament ?

Suntem o familie formata din 2 surori si mama parinte supravietuitor. Datorita caracterului rau voitor a surorii fata de mama, aceasta din urma doreste ca partea din apartament sa mi-o lase mie. Sora ca si mine are 3/8 din apartament , mosteniti de la tata. Cum se procedeaza legal , astfel incat dupa decesul mamei sa nu ma trezesc in situatia de a alege: 1. sa vina cu toata familia in apartament, fara voia mea; 2. sa scoata la vanzare apartamentul , fara sa imi doresc acest lucru. Lucrurile personale ale mamei cum pot trece legal pe numele meu ? Precizez, ca sora mea nu plateste impozit la apartament din 1999, nu a contribuit cu niciun ban la intretinerea acestuia dar isi cere ( deocamdata isteric verbal) drepturile.
E mai bine sa consultati un avocat. Daca sora nu doreste sa va vanda partea ei, atunci poate ca o cerere de iesire din indiviziune ar fi mai buna. Avand in vedere ca ea domiciliaza in alta parte, ar trebui ca judecatorul sa decida sa fie despagubita in conformitate cu evaluarea facuta de un expert.
Va multumesc pentru raspuns.