Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Impartirea bunurilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Impartirea bunurilor

Povestea mea: tatal meu a decedat acum 6 ani si ne-a lasat mostenire mie si mamei mele o casa la tara,un apartament si o masina. Tatal meu mai are o fata dintr-o alta casatorie. Pe sora mea o cunosc de 10 ani si in acest timp ne-am inteles bine, dar nu am locuit impreuna! Dupa decesul tatalui meu s-a făcut succesiunea celor 3 bunuri, si anume: 62,5% mama mea, 18,75% eu si 18,75% sora mea. Eu si mama mea vrem sa vindem casa de la tara si fara acordul sorei nu putem face acest lucru. Sora ne-a spus ca nu vrea sa vanda casa, ca o vrea ea pe toata, ca vrea sa ne cumpere ea partea mea si a mamei, dar nu vrea sa cumpere casa la valoarea ei ci la o valoare mai mica. Eu si mama mea am gasit cumparatori care sa ne dea pe casa cat valoreaza ea iar sora mea nu vrea sa cumpere casa la acel pret ci la un pret mai mic, deci amiabil nu ne putem intelege. Cum putem rezolva situatia? Cum o putem scoate la capat?
Buna seara,
Solicitati in instanta iesirea din indiviziune privind bunurile, solicitati acele bunuri in materialitate cu obligatia de a achita surorii o sulta, vindeti casa si achitati sulta.
Multumesc frumos!
La asta ne gandeam sa facem, sa cerem partaj si sa ajungem in instanta sa o despagubim cu cota care i se cuvine. Dar pentru ca amiabil nu s-a putut rezolva si ne-a dus in punctul de a ajunge in instanta, putem cere daune valoarea chieltuielilor pentru judecata?
Sora stie ca nu avem bani pentru a ajunge in instanta si de aceea se comportă asa!
Daca se ajunge in instanta si cerem partajul si noi sa oprim bunurile si pe ea sa o despagubim, ea poate sa ceara un imobil sa il pastreze, care are valoarea cat are ea cota din mostenire?
Multumesc!