Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un frate care dezbate mostenirea..si vrea casa pe ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un frate care dezbate mostenirea..si vrea casa pe numele lui..o ...

Am un frate care dezbate mostenirea..si vrea casa pe numele lui..o sora nu a semnat..el cica face prin instanta sa se faca actul fara semnatura ei si prin lipsa ei!se poate?
Se pote să-i ramână lui casa, cu condiția sa-i plăteasca sulta sorei lui. Instanța poate hotărî acestă soluție. Dar n-ați dat detalii, depinde de situație. Nu puteți primi un răspuns real, făra sa dați detalii complexe. Părinții i-au făcut contract de întreținere, sau alt act la notar`?
Dapix, utilizator
La notar a facut
Tatal nu mai e..doar mama...o parte din frati si.au donat partea lor..doar o sora nu..ca e in afara tarii.
Dacă sora dvs nu vrea înțelegere amiabilă, INSTANȚA de judecată și va transa cauza și fratele va deveni 100% proprietar.
E adevărat că va trebui să-i plăteasca o sultă pentru cota ei parte. Nu cred că va fi o sumă mare pe o cotă parte mică.

Dar sora dvs nu poate bloca și la INSTANTA de judecată partajul.

La urma urmei, sora dvs poate ea să revendice casa, și să-l despăgubească pe fratele dvs pentru restul lui de proprietate.
Un evaluator numit de INSTANȚĂ va stabili valoarea exactă bunurilor rămase moștenire.
Dapix, utilizator
Dacă mama încă trăiește, fratele poate deveni 100% proprietar, plătind sulta soerei, doar pe cota parte rămasă mostenire de la tata.

Cota mamei nu e cotă de moștenire, ci cât este în viață, este proprietară cu drepturi depline pe cota ei parte de proprietate.

După moartea ei va trebui să dezbateți iar succesiunea la NOTAR, sau la JUDECĂTORIE în cazul ca nu vâ veți înțelege.
Dapix, utilizator