Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tata vrea să renunțe la cota lui de moștenire în ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tata vrea să renunțe la cota lui de moștenire în favoarea noastră, a copiilor. Cum se poate împărți ulterior apartamentul?

Buna ziua,
Am un frate cu care am mostenit un apartament cu 2 camere,tata are 75% din el ,iar noi fratii restul.Eu am un contract de credit cu suma de 16000 de euro.Tatal meu renunta la partea lui in favoarea noastra.Apartamentul are inbunatatiri,se afla la etaj intermediar,iar pretul lui este cam 35000 de euro.Fratele meu a gasit ca sa faca o comparatie un apartament la partier in valoare de 30000 de euro negociabil,fara inbunatatiri.El considera ca mi se cuvine doar 10000 de euro,Apartamentul mai are datorii la asociatie de 5200 ron.Nu doresc sa ma cert cu el,Va rog sa ma ajutati cu un sfat.
Va multumesc
Manuela Rășină, administrator
Fratele poate sa considere ce doreste sa considere.
Faceti o evaluare cu un evaluator ANEVARsi se stabileste valoarea apartamentului.
Daca tatal va cedeaza ambilor frati partea lui atunci mosteniti fiecare cate de o cota de 1/2,
In cazul in care nu este doreste sa va intelegeti frateste atunci trebuie sa faceti iesirea din indiviziune in instanta de judecata.
Se intelge ca veti imparti si datoriile apartamentului.
Daca nu va intelegeti va decide instanta.
Fratii au drepturi egale.
Tata l-a ajutat si pe el si pe mine,eu oriicum nu vroiam chiar jumate,doar sa imi acopar creditul,dar el crede ca i se cuvine totul.Mentionez faptul ca am platit timp de 8 ani din credit la care s-a ajuns la o suma de 17000 de euro.
Cum poate tatal sa ne cedeze partea lui?
Prin donatie in cote egale sau prin vanzare.
Prin partaj daca va da cu bani sau donatioe daca va da gratis.
Creditul dvs si cat ati platit si cat mai aveti de plata, nu are legatura cu discutia. Daca tatal va da toata cota lui , veti avea cote egale si daca nu va intelegeti asupra partajului, veti ajunge in instanta.
Vb cu fratele sa il puneti la vanzare si pretul obtinul, il veti imparti egal.