Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi succesorale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi succesorale

In urma cu 9 ani tata a decedat.
S-a facut succesiune pe apartament si conform legii mamei i-a revenit 62,5% si copiilor (3 frati) cate 12,5%.
Eu sunt ultimul care am ramas in casa, iar penultimul frate a plecat in urma cu 17 ani in urma casatoriei. Dupa 17 ani de casnicie a fratelui,aceasta derulandu-se in casa sotiei a divortat. Ca drept urmare a venit in casa parinteasca prevalandu-se de dreptul de cei 12,5%.
Deoarece am fost cel mai mic si am stat 17 ani alaturi de tata si de mama, iar ultimii 9 ani alaturi numai de mama la bine si la greu, mama, a luat hotararea ca cei 62,5% cota ei la casa sa mi-o dea mie.
Care este forma ce-a mai buna si sigura ca mama sa-mi cedeze drepturile ei respectiv cei 62,5%? Am inteles ca un contract de vanzare-cumparare catre mine prin notar nu ar fi posibila. Este adevarat?
Alte sfaturi, va rog.

Va multumesc.
Nicu2015, utilizator
Buna ziua,
Mama dvs. va poate ceda cota ei din apartament prin donatie/testament. Atat timp cat coproprietari la apartament sunt si fratii dvs. acesta nu poate fi vandut catre dvs. fara acordul lor.
De ce sa nu fie posibila? Mama dvs are discernământ ? Are capacitate de exercițiu deplina? Orice operațiune ați face de transfer a cotei parti ce o deține mama tot la notar ajungeți, caci sub sancțiunea nulității absolute actele translative de proprietate se fac in forma autentica, adică la notar. Încheiați cu contract de întreținere, prestați întreținerea si dovezile întreținerii . donația si testamentul sunt supuse reducțiunii.,
ContSters338589, utilizator
Va multumesc pentru raspunsul dat. Cu aceasta ocazie doresc sa-mi fac o idee c-am care este procedura daca un frate vrea sa-mi vanda, doneze, etc partea de succesiune ce i-a reventit in cazul meu. Ce se poate face?

Va multumesc.
Poate sa va vanda . Donatie doar daca este necasatorit sau nu are copii sau daca partea ce va doneaza este mica astfel ca daca ar fi cazul la decesul sau, nu s ar pune problema reductiunii donatiei de catre rezervatarii acestuia. Oricum dvs ramaneti in indiviziune. Cel mai bine este sa faceti un partaj si daca dvs doriti sa ramaneti cu propretatea veti plati sulta fecaruia dintre copartasi. Partajul se poate realiza amiabilla notar sau la instanta daca nu va intelegeti, caci nimeni nu este obligat a ramane in indiviziune.