avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... In caz de separare, divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

In caz de separare, divort

Buna ziua.Ma aflu intr-o situatie delicata si as dori sa aflu ,cum ar trebui sa ma comport si ce ma asteapta.Sint casatorit din anul 2000,am doi copii de 9 si 12 ani,nascuti in Italia,unde locuim si in prezent.Sotia mea doreste sa ne despartim,din mai multe motive ,fiind foarte simplu pentru ea,iti iei valiza si pleci,dar nu uita ca ai doi copii si trebuie sa iti faci datoria fata de ei .Corect ,pina la un anumit punct,findca legea, le avantajeaza.Adica,dupa 13 ani ,raman cu o valizasi cu obligatia sa platesc lunar 7-800 de euro lunar ,intretinerea copiilor ,dupa legea italiana (ce imi ramine nu imi ajunge sa traisc nici macar modest).Acum, mai are un motiv de suparare, ca i-am spus ca mama mi-a facut act de donatie ,pe o casa ,terenuri ,anexe, la care, nici eu, nici sotia, nu am avut nici o contributie(ar vi vrut ,sa devina compropritara ).Cu toate ,ca mi s-a luat ,ca de 7-8 ani in fiecare an sa avem aceleasi discutii de despartire ,( de doua ori pe an),eu as dori, sa raminem impreuna, nu doar pentru copii,pt.ca nu sint de acord,cu"familie moderna".As dori sa aflu .ce ma asteapta si cum sa procedez.in menzionez ca impreuna avem ,in Italia un apartament cumparat in comproprietate 50%,cu un imprumut in banca 50%,pe 20 de ani(10 au trecut),o masina pe numele sotiei, si o casa in Romania in constructie,pe numele meu(in sept ,scade autorizatia de doi ani).As dori ca sa se faca o impartire corecta a bunurilor,fara sa avem de-a face prea mult cu tribunale (costuri enorme care nu ni le permitem).Menzionez ,ca ,in Romania ,la casa in constructie (este pe rosu acoperita,termopane,gard nou)eu cu sotia am contribuit cu cca 16 000 euro,iar restul ,in jur de 25000 euro mama mea,care munceste tot anul sa stringa bani, sa mai facem ceva la casa,cind venim in vacanta ,eu la munca, iar nevasta in vizita (nici macar nu o ajuta pe mama sa faca mincare la oameni care lucreaza la casa)si nu mi se pare corect sa o impartim 50 %.Cu toate ca nu imi doresc, sa ne despartim,dar astfel nu se mai poate,as vrea ca in cel mai scurt timp,sa clarific toate lucrurile,separare divort ,partaj,intretinerea copiilor,ca sa stiu ce drepturi si obligatii am ,sa stiu pentru ce muncesc si am muncit pina acum(m-am sacrificat si am muncit, ca sa pot sa las ceva in urma mea, ca sa fac viata mai usoara la copii,intai munca si apoi distractia,ma-m neglijat pe mine ,ca sa stea bine sotia si copii,dar din pacate am primit educatie diversa).

Alte discuții în legătură

Divort- autoritate parinteasca si domiciliu minor la tata sucard2004 sucard2004 ce sansa am sa raman cu cei 2 copii daca divortez? am sa va spun pe scurt povestea scurta a vietii mele de om insurat : sunt insurat din 2004 am 2 copii, o ... (vezi toată discuția)
Divort , pastrare nume custodie minori iuliana maria iuliana maria Buna ziua! As vrea va rog daca ma puteti ajuta si pe mine cu un raspuns sigur pentru ca ma aflu intro situatie foarte grea.Mam despartit de sotul meu in ... (vezi toată discuția)
Abandon de familie fuzizsolt fuzizsolt Buna ziua [editat], Am intinpinat si eu ca multi altii situatia de \"Despartire\" si as vrea pe aceasta cale sa ma informez de la dumneavoastra care ar fi ... (vezi toată discuția)